The 2022 edition of the Limpopo Sports Awards was held at the Ranch Hotel outside Polokwane on Sunday evening.

Led by MEC Nakedi Kekana held their annual Limpopo Sports awards was to honour sportsmen and women who have excelled on and off the field in various categories for their performance.

The government also uses the Limpopo Sports awards event as an opportunity to pay tribute to sportsmen and women. These are for those who continue to raise the flag of Limpopo high in various sporting codes at national and international arena.

Limpopo Sports Awards: Administrator of the year
Limpopo Sports Awards: Administrator of the year

WINNERS OF LIMPOPO SPORTS AWARDS:

๐—Ÿ๐—ฒ๐—ด๐—ฒ๐—ป๐—ฑ๐˜€ ๐—”๐˜„๐—ฎ๐—ฟ๐—ฑ: JAMES DYNAMITE MATHATO

๐— ๐—˜๐—– ๐—ฆ๐—ฝ๐—ฒ๐—ฐ๐—ถ๐—ฎ๐—น ๐—”๐˜„๐—ฎ๐—ฟ๐—ฑ๐˜€: Noko Matlou, Amogelang Motau, Hilda Magaia, Nomvula Kgoale and Lebohang Ramalepe.

๐—ฆ๐—ฝ๐—ผ๐—ฟ๐˜๐˜€๐—บ๐—ฎ๐—ป ๐—ผ๐—ณ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐—ฌ๐—ฒ๐—ฎ๐—ฟ: GARY BAUER

Nominees: Steyn De Lange, Gary Bauer and Rahul Van Manen

๐—ฆ๐—ฝ๐—ผ๐—ฟ๐˜๐˜€๐˜„๐—ผ๐—บ๐—ฎ๐—ป ๐—ผ๐—ณ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐˜†๐—ฒ๐—ฎ๐—ฟ: BOITUMELO MAHLOKO

Nominees: Anokha Van Manen, Maya Broekhuizen and Boitumelo Mahloko

๐—ฆ๐—ฝ๐—ผ๐—ฟ๐˜๐˜€๐˜„๐—ผ๐—บ๐—ฎ๐—ป ๐˜„๐—ถ๐˜๐—ต ๐——๐—ถ๐˜€๐—ฎ๐—ฏ๐—ถ๐—น๐—ถ๐˜๐˜†: CHERYL JAMES

๐—ฆ๐—ฝ๐—ผ๐—ฟ๐˜๐˜€๐—บ๐—ฎ๐—ป ๐˜„๐—ถ๐˜๐—ต ๐——๐—ถ๐˜€๐—ฎ๐—ฏ๐—ถ๐—น๐—ถ๐˜๐˜†: DONALD RAMPHADI

Nominees:  Fhatuwani Mushiana, Ishmael Nkuna and Donald Ramphudi

๐—ง๐—ฒ๐—ฎ๐—บ ๐—ผ๐—ณ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐˜†๐—ฒ๐—ฎ๐—ฟ: LIMPOPO SOFTBALL MENS TEAM

Limpopo Sports Awards: School sports team of the year
Limpopo Sports Awards: School sports team of the year

Nominees: Happy Ramano and Sekati Hlungwani, Limpopo Softball Mens Team and Capricorn Netball Male Team

๐—–๐—ผ๐—ฎ๐—ฐ๐—ต ๐—ผ๐—ณ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐˜†๐—ฒ๐—ฎ๐—ฟ: NAKEDI RAPHALO

Nominees: Patrick Selepe, Nakedi Raphalo and Emily Mathosa

๐—ฃ๐—ฟ๐—ผ๐˜ƒ๐—ถ๐—ป๐—ฐ๐—ถ๐—ฎ๐—น ๐—™๐—ฒ๐—ฑ๐—ฒ๐—ฟ๐—ฎ๐˜๐—ถ๐—ผ๐—ป ๐—ผ๐—ณ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐˜†๐—ฒ๐—ฎ๐—ฟ: LIMPOPO SOFTBALL ASSOCIATION

Nominees: Softball Association, Netball Association and Fencing Association

๐—ฆ๐—ฝ๐—ผ๐—ฟ๐˜ ๐—”๐—ฑ๐—บ๐—ถ๐—ป๐—ถ๐˜€๐˜๐—ฟ๐—ฎ๐˜๐—ผ๐—ฟ ๐—ผ๐—ณ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐˜†๐—ฒ๐—ฎ๐—ฟ: RENUKA RAMROOP

Nominees: Mokgadi Mswazi, Gert Snyman and Renuka Ramroop

๐—ฉ๐—ผ๐—น๐˜‚๐—ป๐˜๐—ฒ๐—ฒ๐—ฟ ๐—ผ๐—ณ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐˜†๐—ฒ๐—ฎ๐—ฟ: SELLO MADUMA

Nominees: Puleng Mabitsela, Tlou Samuel and Sello Maduma

๐—๐—ผ๐˜‚๐—ฟ๐—ป๐—ฎ๐—น๐—ถ๐˜€๐˜ ๐—ผ๐—ณ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐˜†๐—ฒ๐—ฎ๐—ฟ: NATHI KUBYANE

Nominees: Nathi Kubyana, Micheal Makungo and Kaizer Nengovhela

๐—ฆ๐—ฝ๐—ผ๐—ฟ๐˜๐˜€ ๐—ฃ๐—ต๐—ผ๐˜๐—ผ๐—ด๐—ฟ๐—ฎ๐—ฝ๐—ต๐—ฒ๐—ฟ ๐—ผ๐—ณ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐—ฌ๐—ฒ๐—ฎ๐—ฟ: HERBERT RACHUENE

Nominees: Herbert Rachuene, Ofhani Munyai and Kaizer Nengovhela

๐——๐—ฒ๐˜ƒ๐—ฒ๐—น๐—ผ๐—ฝ๐—ถ๐—ป๐—ด ๐—ฆ๐—ฐ๐—ต๐—ผ๐—ผ๐—น ๐—ง๐—ฒ๐—ฎ๐—บ ๐—ผ๐—ณ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐˜†๐—ฒ๐—ฎ๐—ฟ: KOPANONG PRIMARY CRICKET TEAM

Nominees: Kopanong Primary Cricket Team and Thengwe High School Kgati Team

๐—ฆ๐—ฐ๐—ต๐—ผ๐—ผ๐—น ๐—ง๐—ฒ๐—ฎ๐—บ ๐—ผ๐—ณ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐—ฌ๐—ฒ๐—ฎ๐—ฟ: Helen Frans Special School Wheelchair Tennis Team

Nominees: Helen Frans Special School Wheelchair Tennis Team, Northern Academy Football U/17 and U/19 and Ben Forster U/14 Netball team

๐—ฅ๐—ฒ๐—ฐ๐—ฟ๐—ฒ๐—ฎ๐˜๐—ถ๐—ผ๐—ป ๐—•๐—ผ๐—ฑ๐˜† ๐—ผ๐—ณ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐˜†๐—ฒ๐—ฎ๐—ฟ: DRIESTOKKIES

Nominees: Morabaraba, Driestokkies and Ncuva

๐—ก๐—ฒ๐˜„๐—ฐ๐—ผ๐—บ๐—ฒ๐—ฟ ๐—ผ๐—ณ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐˜†๐—ฒ๐—ฎ๐—ฟ: SAFIYA KHAN PATEL

Nominees: Matsobane Maeta, Safiya Khan Patel and Yakhuphi Nomphelo.

๐—œ๐—ป๐—ฑ๐—ถ๐—ด๐—ฒ๐—ป๐—ผ๐˜‚๐˜€ ๐—š๐—ฎ๐—บ๐—ฒ๐˜€ ๐—ง๐—ฒ๐—ฎ๐—บ ๐—ผ๐—ณ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐—ฌ๐—ฒ๐—ฎ๐—ฟ: NCUVA Team

Nominees: Morabaraba, Khokho provincial male team and Ncuva team.

๐— ๐—˜๐—– ๐—ฆ๐—ฝ๐—ฒ๐—ฐ๐—ถ๐—ฎ๐—น ๐—”๐˜„๐—ฎ๐—ฟ๐—ฑ๐˜€:

MEC Special Awards: Noko Matlou, Amogelang Motau, Hilda Magaia, Nomvula Kgoale and Lebohang Ramalepe.